För andra året i rad träffades vi ett gäng mer eller mindre klicker- och hundnördar på Tånga hed för att träna och prata hund en hel helg. Jag och Ida åkte ner redan i fredags och med endast 2 mc-killar på hela campingen så kunde Freddie och Yoda utforska och kissa in hela Tånga hed
. På lördag morgon kom resten av gänget och vi åkte hem till Anne för att träna sök och spår. Kartan med den mark vi skulle vart på hade inte dykt upp så tur att Anne erbjöd oss sin skog. Sökskogen var knepig och svårsprungen med sankmark på ena sidan och täta gransnår på andra. Nybörjarhundarna fick testa söksystem och vindövningar enligt önskemål.

Freddie fick köra för fullt. Jag testa att hissa upp rullen men det gick inte så bra. Första skicket hade han svårt att ta rullen och fick tillslut hjälp av figgen. Den satt så tajt att jag nästan inte fick ut den. Nästa skick gick han fram men försökte inte ens ta rullen utan sprang tillbaka och vimsa innan han äntligen tog sig tillbaka och tog rullen med lite stöd. Sista gången sprang Freddie snett och fick jobba hårt ute i sankmarken. När han tillslut hitta figgen la han sig ner i en grop och pusta. Tillslut tog Freddie rullen och kom in igen men det var inte mycket krafter kvar för påviset.

På tillbakavägen till bilen hitta Freddie en gyttjepöl att slänga sig i men som tur var fanns en damm på gården som jag kunde doppa Freddie i efteråt så han blev någorlunda ren igen. Efter syreväxling av musklerna hann jag med att se Bosse in action.

Nu var alla hungriga och vi åkte tillbaka till Tånga för lunch och lite vila.

Värmen var tryckande.

Så efter ett par timmars tränande där vi körde en gemensam platsliggnining och där jag sedan fick hjälp av A-K att skicka Freddie rakt ut mot target och utan target gick vi ner och badade hundarna.

Diezel och Freddie tar över badet
Idag var vädret svalare så det gick lättare att träna. Jag fick hjälp med rutan av Elsa och sedan efter en funderining och diskusion med övriga gänget hjälpte Per till med flytten. Det är så himla bra att kunna vända och vrida på metoderna tillsammans med alla duktiga hundtränare. Sen var Freddie slut i huvudet och det var dags att rulla hemmåt för Ida och mig.
Tack alla för en riktigt härlig helg. Jag ska lägga upp fler bilder på min bildsida i veckan.

11 comments
Comments feed for this article
juli 6, 2009 vid 8:30 f m
Märta
Låter som ni också haft en jättekul helg. Roligt att ni verkar träna så mycket olika grenar, men ändå har så stort utbyte av varandra. Hoppas vi kan ses nåt i sommar. Ha det gott!
juli 6, 2009 vid 11:06 f m
Anna H
Åh vilken härlig helg det låter som, ska bli kul att se bilder.
Nu hoppas jag att du är på landet och har det riktigt riktigt skönt!
Kram // Anna
juli 6, 2009 vid 12:08 e m
Elsa
Tack för en härlig helg!
Kunde inte låta bli att testa lite sök med Diesel i morse. Hon satt och tittade på medans jag la ut två dummies på ca 50 meters djup (en i vardera ”hörn”). Jag gjorde också några vittringsfläckar på vägen. Den jag la ut sist hittade hon ganska snabbt. Sen skickade jag henne igen och hon jobbade jättefint en stund. Sen blev hon lite tröttare och jag trodde hon skulle komma tillbaka till mig, men hon repade sig och lyckades till sist jobba sig ut på fullt djup igen och hitta den andra dummien! Vittringsfläckarna tyckte hon dock var svårt (hon ville gärna kolla upp dem även med dummy i munnen), så det får jag jobba separat på.
juli 6, 2009 vid 12:10 e m
Maria&Hera
Tack för en jättetrevlig helg! Det var så mysigt att få träffa dig och gentlemannen Freddie igen!
kram
juli 6, 2009 vid 3:47 e m
lotta med Juni o Cola
mmm ni har haft det härligt minsann:)inatt kom vi hem till stan igen…svalkan o regnmoln hälsade oss välkommna:/
juli 6, 2009 vid 5:32 e m
Per T
Tack för en trevlig helg! Det var superkul att stifta bekantskap med goskillen Freddie, älskar att se hundar som verkligen älskar att jobba som han gjorde!
juli 6, 2009 vid 10:18 e m
Eva o Kasper
Kul träning! Var ligger Tånga hed? Blir förvånad över att campingen var så tom. Lyxigt när man har hund…
juli 6, 2009 vid 10:58 e m
Cecilia
Hej och tack för hjälpen med sökträningen! Jag blev helt biten och jag tror Cartman gillade det också, så sånt blir det mer av för vår del. Ha det bra tills vi ses igen!
juli 8, 2009 vid 6:54 f m
lotta med Juni o Cola
å tack för tummhållning…funkade riktigt bra;)
juli 10, 2009 vid 1:13 e m
k9kiwi
Åh va kul med sök, jag hoppas jag kan ta upp det snart igen! Hade så gärna varit med på klickerkamp, men det blev lite för mycket i år, så jag hann inte. Samma väder och lika trevligt som förra året verkar det som
.
juli 14, 2009 vid 6:36 e m
supersaal
Ni tycks ha haft det riktigt trevligt på klickercamp. Synd det inte passa sig att följa med. Har iaf så smått börjat träna med Bacardi igen även om han ännu inte håller för mer än korta korta pass. Men till hösten hoppas jag på att kunna haka på lite träning igen.