Freddie har fått agera fotomodell och det skötte han med den äran, poserade precis efter fotografens önskemål. Kanske en ny karriär för snyggingen? Igår fick han prova på ytterligare karriärmöjligheter, denna gång som kurshund. Hundarna på kursen behövde träna att gå förbi främmande hund och då fick Freddie ställa upp, även det skötte han bra. Enda svårigheten var när vissa hundar behövde lina och den släpades efter den förbipasserande hunden, det var en rolig leksak tyckte Freddie, hundarna strunta han i. Sen fick vi träna att mötas när jag gick med Freddie och till slut ligga plats där Freddie sprang mellan hundarna och förarna. Alla skötte det galant.
När kursen var slut passa vi på att träna på hoppet. Det var svårt att hitta en ledig plätt att vara på, de fina vårkvällarna bjuder in till hundträning och det är kul. Tränade lite fotgående och ställande också när vi ändå var igång.
9 kommentarer
Comments feed for this article
april 29, 2009 den 12:33 e m
Eva o Kasper
Snygg bild på Freddie! Kul och svårt att vara störningshund, det ställer ju lite andra krav än att höra till de störda hundarna.
april 29, 2009 den 2:22 e m
bacillen
Japp, snyggaste killen!!! Å smart också! ❤
april 29, 2009 den 3:05 e m
Märta
Klart grabben ska bli modell, han är faktiskt vääääldigt snygg!
april 29, 2009 den 5:29 e m
lotta
ja han e ju jättesnygg ju, vilket fint kort på honom:)Klart han kan göra många karriärer killen:)fin vargfilm oxå:D
april 29, 2009 den 8:43 e m
Fran
Åhh vad fin han är, världens finaste Freddie!!! Var du iväg på privat fotografering eller är det för en tidning? nu får du berätta lite mer 🙂
duktiga han är Freddie på kurs och vad skoj att få visa upp hur duktig han är på störningar :-).
kram
april 30, 2009 den 12:08 f m
Maria
Ja han är en riktig goding! Han gör sig bra bde på bild och i verkligheten – som jag sa- du borde skaffa honom en fin böna ;=) Vad kul det var att träna i kväll, markeringar kan vara både lätt och svårt, jag stannade kvar en stund o tränade med bollkastaren, den gillar Nova helskarpt. Hon fick en del kniviga markeringar, en dirigering och en ”bakåt ut”. Riktigt kul med fart o fläkt faktiskt!
Sov gott!
april 30, 2009 den 6:35 f m
Jill
Vilken snygging 🙂 men det visste vi ju redan!
Han gör sig bra på bild FreddieBoy.
Grattis på födelsedagen. Hoppas din dag blir toppen och att du får frukost på sängen.
Ha en skön Valborg!
Jill och grabbarna bus!
april 30, 2009 den 7:37 f m
Harriet
Han är ju en riktig snygging. Nya Marcus Schenkenberg. 😉
april 30, 2009 den 9:27 f m
Anna H
Spännande med fotografering! Snygg-Freddie gör sig ju väldigt bra på bild, så jag är inte förvånad 🙂
Grattis på födelsedagen!
Kram // Anna