Idag har vi tävlat sök på SSBKs Eldprovet. Det var rätt ok väder, kanske något för varmt men det blåste lite lätt så förhållandena kan jag inte klaga på. Jag hade gott om tid att både värma upp och varva ner Freddie som kändes helt ok inför starten. Men det första som händer är att Freddie blindmarkerar. Han betedde sig märkligt och stannade på en fläck när jag skickade ut honom. Under påviset stanna han på samma fläck och nosa vilket gjorde mig tveksam och mycket riktigt. Det fanns ingen figge. Sen missade han första figgen på andra sidan, hade spårat fick jag höra, men han hittade henne senare. Sen hittade han en på andra sidan men lyckades rycka sig loss med följd att jag har 3 blå, svullna fingrar på högerhanden. Fick tillbaka honom och vi kunde fortsätta. Ja sen hittade han den första men ville inte springa ut mot den tomma sidan igen utan fastnade i vattensamlingen vid stigen. Sista skicket gick riktigt bra, både påvis och återtransport. Men jag blev riktigt besviken när vi bara fick 5 i betyg. De tyckte han var olydig. Jag kan förstå att de tyckte han skulle gå ut när jag skickade honom men han kom fint på alla inkallningar, även när han smet fram till figgen. Att jag tappade honom kan man inte skylla hunden för. Men domaren dömer.
Det här är vår femte tävling i lägre och jag börjar misströsta. Antar att det bara är att nöta på men motivationen är inte på topp just nu. Jag har strukit mig från budföringen imorgon men funderar på om jag ska åka och köra lydnaden. Den är vid 12 och kan kanske vara bra träning.
2 kommentarer
Comments feed for this article
april 28, 2012 den 8:47 e m
Madelen
Man har rätt att bli less! Ta en paus om du känner det och så tror jag att du kommer tillbaka igen.
Olydnaden, kan de ha dömt det att du tappade honom som att han skulle ha stannat hos dig? Jag förstod inte helt situationen men en tanke bara.
Nästa gång tar du det!!!
maj 4, 2012 den 6:06 e m
workinglabs
Jag tror olydnaden var att han inte gick ut i rutan utan fastnade vid vattnet. Hade han inte hittat sista figgen skulle jag ju skickat honom lite längre fram så hade han sökt av där med. Men så är det, söket är petigt men mycket lydnad och krav på raka skick.